Jak uzyskać AEO?

2020-09-23

Chciałbyś uzyskać AEO? Nie wiesz, co musisz zrobić, by osiągnąć swój cel? Poniższy tekst dostarczy Ci potrzebnych informacji!

 

AEO – co to takiego?

 

AEO https://rusak.pl/polityka-jakosci to skrót od angielskiej nazwy Authorised Economic Operator, która oznacza upoważnionego przedsiębiorcę. Status AEO sprawia, że przedsiębiorca traktowany jest przez organy celne jako przedsiębiorca wiarygodny, ale nie tylko, ponieważ taki status sprawia, że również przedsiębiorca jest traktowany jako wiarygodny partner handlowy.

 

AEO – jak uzyskać?

 

Status AEO uzyskuje się na wniosek przedsiębiorcy złożony do organu celnego. Oznacza to, że każdy, kto chce otrzymać status upoważnionego przedsiębiorcy, musi spełnić formalności i złożyć stosowny wniosek do organu celnego. Po otrzymaniu wniosku Izba Celna przeprowadza postępowanie sprawdzające, co jest jednoznaczne z wykonaniem audytu celnego. Na tym etapie organy sprawdzają, czy przestrzegane są wymogi celne, jak również wymogi dotyczące transportu, czy handlu danymi towarami. Trzeba się liczyć ze sprawdzaniem dokumentacji, księgowości oraz wielu innych aspektów działalności.