Nawozy dolistne - wiedza podstawowa

2020-05-08

Na rynku odnajdziemy wiele różnych produktów, pod nazwą nawozów dolistnych, a ich liczba nieustannie rośnie. W związku z popularną moda na aplikację dolistną, podobnie jak w przypadku wykorzystywania odżywek, rynek przepełniony jest również nawozami, które są wyjątkowo niskiej, niepewnej, a także wątpliwej jakości.


O czym warto wspomnieć już na samym początku, nawozy dolistne https://ampol-merol.pl/kategorie/46/nawozy-dolistne posiadają pewien problem, otóż ciężko wskazać ich pochodzenie, ale mowa również o ich dość niekorzystnym składzie. Mowa o bardzo niskim stężeniu pierwiastków, przez to roślina nie ma szans, aby otrzymać je w wymaganych ilościach. Co więcej, podobne działanie miałoby np. opryskanie rośliny mineralną wodą, która zawiera szeroką gamę pierwiastków, jednak o zdecydowanie za małej ilości dla łanu roślin, które uprawiamy.


Nie można zapominać również o nieprawidłowej kompozycji nawozu, ze względu na formy pierwiastków. Zarówno w koncentracie, jak i w roboczych cieczach, pierwiastki jak chociażby azot, fosfor, potas, miedź czy też molibden, nie występują w formie atomowej, a jako związki, np. tlenki, chelaty, siarczany itd., a jest to kwestia decydująca, pod względem stopnia pobierania ich przez rośliny.


Dość często spotyka się też koncentraty o niskiej ogólnej jakości. Wówczas, może zdarzyć się, że będzie on wchodził w różne reakcje w zbiorniku opryskiwacza, a dochodzi wówczas do ryzyka wytrącenia się osadu, zakłaczenia i wielu innych problemów. Opryskiwacz może się zatem zakleić, zapchać, a w skrajnym przypadku, uprawy zostaną zniszczone.